Rola mikroskładników odżywczych przy autyzmie
Spektrum zaburzeń autystycznych (ASD) obejmuje szeroki zakres schorzeń, charakteryzujących się nieadekwatnym do wieku zachowaniem społecznym i zaburzeniami w rozwoju i mowy. Innym przykładami wchodzącymi w skład tego spektrum są również demencja dziecięca, zespół Aspergera i inne zaburzenia.
Poczytne podręczniki na temat autyzmu podpowiadają rodzicom, w jaki sposób wychowywać dziecko, aby mogło lepiej funkcjonować społecznie. Autorzy tych poradników nie precyzują jednak w jaki sposób poprawić podstawowe warunki życiowe takiej osoby.
W tej sytuacji rodzicom dzieci z autyzmem przychodzą z pomocą najnowsze badania naukowe, potwierdzające skuteczność działania określonych mikroskładników odżywczych, które poprawiają stan zdrowia ich dzieci.
Naturalna pomoc przy autyzmie.
Stosowanie odpowiednich suplementów przez osoby z autyzmem jest niezwykle istotne, ponieważ mikroskładniki odżywcze wspomagają specyficzne szlaki metaboliczne w organizmie. Zaletą suplementów diety jest ilość zawartych w nich mikroskładników odżywczych, które rzadko można byłoby osiągnąć poprzez samą tylko dietę. Co niezwykle, istotne badania wykazują, że odpowiednie ilości mikroelementów mogą mieć ogromny wpływ na wiele objawów autyzmu.
Do tej pory większość badań, w których badano mikroskładniki w autyzmie, była prowadzona tylko z pojedynczymi substancjami. Jednak zgodnie z podejściem Medycyny Komórkowej, najlepsze i najbardziej wszechstronne efekty zdrowotne osiąga się w przypadku preparatów zawierających synergistycznie oddziałujące składniki. Do kluczowych mikroskładników odżywczych, co do których istnieją naukowe dowody potwierdzające ich rolę w autyzmie, zaliczamy m.in:
Witamina D: Niedobór witaminy D w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka. Zachowania autystyczne mogą zniknąć po terapii wysokimi dawkami witaminy D.
Witamina A: Badania naukowe wykazują, że witamina A może wyeliminować typowe dla autyzmu uszkodzenie białka, które z kolei jest odpowiedzialne za zaburzenia mowy i brak koncentracji.
Glutamina: Poziom tego aminokwasu w surowicy jest szczególnie niski u pacjentów z autyzmem. Glutamina służy jako prekursor przekaźników nerwowych (neurotransmiterów) glutaminianu i GABA, a także zapobiega zespołowi nieszczelnego jelita.
Kwas foliowy: Suplementacja kwasem foliowym może w niektórych przypadkach przyczynić się do ustąpienia objawów autyzmu. Dotyczy to w szczególności pacjentów ze zmianami genetycznymi, u których dochodzi do zaburzenia funkcji działania enzymów zależnych od tego kwasu.
Witamina C zmniejsza nasilenie objawów i poprawia wartości sensoryczno-motoryczne u pacjentów z autyzmem, być może ze względu na jej interakcję zachodzącą podczas syntezy dopaminy. Może również przyczynić się do zmniejszenia stresu oksydacyjnego, poprawy funkcji komórkowych i zwiększenia produkcji bioenergii w komórkach.
Glutation i cysteina: Wykazano, że pacjenci z autyzmem mają znacznie obniżony poziom tych dwóch przeciwutleniających aminokwasów. Może to powodować uszkodzenia oksydacyjne, osłabiać procesy detoksykacyjne i prowadzić do wystąpienia objawów neurologicznych.
Witamina B1: Brak tej witaminy jest związany z opóźnionym rozwojem mowy. Suplementacja witaminą B1 jest zatem bardzo korzystna dla pacjentów z autyzmem.
Witamina B12: Niedobór tej witaminy jest związany również z opóźnieniem rozwoju mowy, uszkodzeniami neurologicznymi, neuropatią optyczną i utratą wzroku u pacjentów z autyzmem.
Witamina B6: Poziom witaminy B6 jest niski u wielu pacjentów z autyzmem. Po dodatkowej suplementacji witaminą B6 osoby te wykazują lepszy kontakt wzrokowy, poprawę mowy i mniej zachowań samostymulacyjnych.
Magnez: Ten minerał jest ważny dla neuroprzekaźników, które są odpowiedzialne za zachowania społeczne i emocje. Pacjenci z autyzmem mają na ogół niski poziom magnezu.
Cynk: Niski poziom cynku, który jest powszechny u dzieci z autyzmem, zakłóca działanie białek metalotioneiny, która pomaga wyeliminować z tkanek metale ciężkie, jak np. rtęć.
Karnityna transportuje do komórek kwasy tłuszczowe potrzebne do produkcji bioenergii. Niski poziom karnityny osłabia zdolność do wykorzystywania kwasów tłuszczowych do procesów poznawczych i rozwoju społecznego.
Kwasy tłuszczowe omega-3: Badania naukowe wskazują, że dzieci z autyzmem mają bardzo niski poziom kwasów tłuszczowych omega-3. Głównym składnikiem każdej komórki mózgowej jest wysoce przeciwzapalny kwas tłuszczowy omega-3 DHA (kwas dokozaheksaenowy). Uwaga: Do suplementacji należy stosować jedynie czyste, niezanieczyszczone rtęcią źródła najwyższej jakości kwasów tłuszczowych omega-3.
Tyrozyna wspomaga produkcję dopaminy w komórkach mózgowych. Niski poziom tyrozyny może prowadzić do niedoboru dopaminy w mózgu, co może prowadzić do zaburzeń nastroju i zachowań autystycznych.
Tryptofan jest aminokwasem, który pomaga organizmowi wytwarzać neuroprzekaźniki odpowiedzialnej za poczucie szczęścia serotoniny. Badania wyraźnie wskazują, że osoby autystyczne mogą mieć uszkodzony metabolizm tryptofanu, który może zmienić rozwój mózgu, aktywność neuroimmunologiczną i funkcje mitochondriów.
Dalsze informacje na temat autyzmu, jak również odniesienia naukowe potwierdzające wszystkie powyższe informacje, znajdują się w broszurze “Understanding Autism” autorstwa Mirji Holtrop i dr Aleksandry Niedzwiecki. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące tej broszury i tematów, które ona obejmuje, to prosimy o kontakt.